Le Vian® 0.80 CT. T.W. Chocolate Diamond® and Nude Diamond™ Cushion Frame Stud Earrings in 14K Strawberry Gold™ | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® 0.80 CT. T.W. Chocolate Diamond® and Nude Diamond™ Cushion Frame Stud Earrings in 14K Strawberry Gold™?
Need help with this Le Vian® 0.80 CT. T.W. Chocolate Diamond® and Nude Diamond™ Cushion Frame Stud Earrings in 14K Strawberry Gold™?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.80 |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Brown |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6.6 mm |
| Height | 10.10 mm |