Le Vian® 0.95 CT. T.W. Sunny Yellow Diamonds® and Vanilla Diamonds® Necklace in 14K Honey Gold™ | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Le Vian® 0.95 CT. T.W. Sunny Yellow Diamonds® and Vanilla Diamonds® Necklace in 14K Honey Gold™?
Need help with this Le Vian® 0.95 CT. T.W. Sunny Yellow Diamonds® and Vanilla Diamonds® Necklace in 14K Honey Gold™?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.95 |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Cushion |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Yellow |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Heated |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Color | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Width | 12.5 mm |
| Height | 15.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rolo |