0.10 CT. T.W. Diamond Knot Pendant in 18K Two-Toned Gold | Peoples Jewellers

Have a question about 0.10 CT. T.W. Diamond Knot Pendant in 18K Two-Toned Gold?
Need help with this 0.10 CT. T.W. Diamond Knot Pendant in 18K Two-Toned Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.10 |
| Color | F |
| Clarity | SI2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Knot |
| Necklace Length | 17.5 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17.5 in |
| Width | 12 mm |
| Height | 12.00 mm |
| Extender Length | 1 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |