0.20 CT. T.W. Canadian Certified Diamond Five Stone Band in 14K Two-Tone Gold (I/I1) | Peoples Jewellers

Have a question about 0.20 CT. T.W. Canadian Certified Diamond Five Stone Band in 14K Two-Tone Gold (I/I1)?
Need help with this 0.20 CT. T.W. Canadian Certified Diamond Five Stone Band in 14K Two-Tone Gold (I/I1)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.20 |
| Color | I |
| Clarity | I1 |
| Certified Diamond | Yes |
| Canadian Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Bands |
| Standard Ring Size | 10.0 |
| Ring Band Width | 8.5 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 8.50 mm |