0.23 CT. T.W. Diamond Sideways Heart Link Bracelet in 10K Rose Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 0.23 CT. T.W. Diamond Sideways Heart Link Bracelet in 10K Rose Gold?
Need help with this 0.23 CT. T.W. Diamond Sideways Heart Link Bracelet in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.23 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 |
| Bracelet Clasp Type | Tongue and Groove |
| Bracelet Width | 8.5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |
| Width | 8.5 mm |
| Height | 8.50 mm |
| Clasp Type | Tongue and Groove |