0.70 CT. T.W. Black and White Diamond Curb Chain Centre Rectangle Necklace Charm in 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about 0.70 CT. T.W. Black and White Diamond Curb Chain Centre Rectangle Necklace Charm in 10K Gold?
Need help with this 0.70 CT. T.W. Black and White Diamond Curb Chain Centre Rectangle Necklace Charm in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.70 |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2-I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Charm Design | |
|---|---|
| Charm/Bead Type | Necklace Charm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 14.42 mm |
| Height | 34.61 mm |
| Bail Details | |
|---|---|
| Bail/Link Type | Casted Bail |
| Width | 0 mm |