1.00 CT. T.W. Baguette and Round Diamond Twist Necklace in 10K White Gold | Peoples Jewellers

Have a question about 1.00 CT. T.W. Baguette and Round Diamond Twist Necklace in 10K White Gold?
Need help with this 1.00 CT. T.W. Baguette and Round Diamond Twist Necklace in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1.00 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baguette |
| Stone Carat Range | 0.50 to 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Channel |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | J |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 44 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |