2.00 CT. T.W. Journey Certified Diamond Drop Earrings in 18K White Gold (I/SI2) | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 2.00 CT. T.W. Journey Certified Diamond Drop Earrings in 18K White Gold (I/SI2)?
Need help with this 2.00 CT. T.W. Journey Certified Diamond Drop Earrings in 18K White Gold (I/SI2)?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 2.00 |
| Color | I |
| Clarity | SI2 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Over 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5.5 mm |
| Height | 27.70 mm |