2.0-4.0mm Freshwater Cultured Pearl Graduated Rope-Textured Heart Outline Drop Earrings in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 2.0-4.0mm Freshwater Cultured Pearl Graduated Rope-Textured Heart Outline Drop Earrings in Sterling Silver?
Need help with this 2.0-4.0mm Freshwater Cultured Pearl Graduated Rope-Textured Heart Outline Drop Earrings in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3.0-4.0mm |
| Stone 2 Type | Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.0-3.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 2.0-4.0mm |
| Stone Setting | Peg-Set |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished, Textured |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Wire |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 32.00 mm |