4.0mm Heart-Shaped Lab-Created Emerald "Mama" Necklace in Sterling Silver - 18.75" | Peoples Jewellers

Have a question about 4.0mm Heart-Shaped Lab-Created Emerald "Mama" Necklace in Sterling Silver - 18.75"?
Need help with this 4.0mm Heart-Shaped Lab-Created Emerald "Mama" Necklace in Sterling Silver - 18.75"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Emerald |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 4.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 18.75 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18.75 in |
| Width | 24.22 mm |
| Height | 10.14 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |