7.0-8.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl Triple Strand Necklace in Sterling Silver – 22" | Peoples Jewellers

Have a question about 7.0-8.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl Triple Strand Necklace in Sterling Silver – 22"?
Need help with this 7.0-8.0mm Oval Freshwater Cultured Pearl Triple Strand Necklace in Sterling Silver – 22"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0-8.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.0-8.0mm |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Strand |
| Necklace Length | 22 |
| Necklace Clasp Type | Barrel |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 22 in |
| Clasp Type | Barrel |
| Chain Type | Beaded Strand |