8.0mm Freshwater Cultured Pearl Hinged Cuff in Sterling Silver and 14K Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 8.0mm Freshwater Cultured Pearl Hinged Cuff in Sterling Silver and 14K Gold Plate?
Need help with this 8.0mm Freshwater Cultured Pearl Hinged Cuff in Sterling Silver and 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 8.0mm |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Cuff |
| Bracelet Length | 7 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 7 in |