8.0mm Onyx Bead Strand Necklace in 14K Gold - 17" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about 8.0mm Onyx Bead Strand Necklace in 14K Gold - 17"?
Need help with this 8.0mm Onyx Bead Strand Necklace in 14K Gold - 17"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone Setting | Other |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 17 in |
| Width | 8 mm |
| Height | 8.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |