8.0mm White Lab-Created Sapphire Soliatire Stud Earrings in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate | Peoples Jewellers

Have a question about 8.0mm White Lab-Created Sapphire Soliatire Stud Earrings in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
Need help with this 8.0mm White Lab-Created Sapphire Soliatire Stud Earrings in Sterling Silver with 18K Rose Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | White Sapphire |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Hand-Set |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 18K Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Solitaire Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 8.91 mm |