Alternating 1.45 CT. T.W. Diamond Duos Linear Bars Ring in 14K White Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Alternating 1.45 CT. T.W. Diamond Duos Linear Bars Ring in 14K White Gold?
Need help with this Alternating 1.45 CT. T.W. Diamond Duos Linear Bars Ring in 14K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 1.45 |
| Color | I |
| Clarity | I1 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Baguette |
| Stone Carat Range | Over 1.00 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Black |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone 3 Treatment | Heated |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I1 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Multi-Stone |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 1.3 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 3.2 mm |
| Height | 3.1 mm |