Amethyst and Cultured Pearl Drop Earrings in 10K Rose Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Amethyst and Cultured Pearl Drop Earrings in 10K Rose Gold?
Need help with this Amethyst and Cultured Pearl Drop Earrings in 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 6.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Cultured Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 5.0 x 5.0mm |
| Stone 3 Size | 4.0 x 4.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 10.5 x 11mm |
| Stone Setting | Bead |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Euro Wire |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 10.6 mm |
| Height | 42.00 mm |