Blue Sapphire and Diamond Accent Graduated Curved Bar Necklace in 10K White Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Blue Sapphire and Diamond Accent Graduated Curved Bar Necklace in 10K White Gold?
Need help with this Blue Sapphire and Diamond Accent Graduated Curved Bar Necklace in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.2 x 1.3 x 1.5 x 1.7mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Bar |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Box |