Certified Ruby and 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Framed Three-Stone Ring in 1OK Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Certified Ruby and 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Framed Three-Stone Ring in 1OK Gold?
Need help with this Certified Ruby and 0.50 CT. T.W. Certified Lab-Grown Diamond Framed Three-Stone Ring in 1OK Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.50 |
| Certified Diamond | Yes |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Certified Lab-Grown Diamond | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Lab-Grown Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Lab-Grown |
| Stone 3 Type | Ruby |
| Stone 3 Color | Red |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 4.5mm |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | F |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Etched, Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Three Stone |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 24.0 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 24 mm |
| Height | 22.00 mm |