Citrine and Green Tourmaline with Diamond Accent Tree Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 26" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Citrine and Green Tourmaline with Diamond Accent Tree Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 26"?
Need help with this Citrine and Green Tourmaline with Diamond Accent Tree Pendant in Sterling Silver with 24K Gold Plate - 26"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Citrine |
| Stone Color | Yellow |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 3.0mm |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Tourmaline |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Antique, Polished |
| Gold Karat | 24K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Floral |
| Necklace Length | 26 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 26 in |
| Width | 22.8 mm |
| Height | 0.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Rope |