Disney Treasures Alice in Wonderland Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Red Queen Pendent in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Disney Treasures Alice in Wonderland Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Red Queen Pendent in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Disney Treasures Alice in Wonderland Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Red Queen Pendent in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Garnet |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.1mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Mixed |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Tri-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |