Disney Treasures Alice in Wonderland London Blue Topaz and 0.085 CT. T.W. Diamond Dress Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Disney Treasures Alice in Wonderland London Blue Topaz and 0.085 CT. T.W. Diamond Dress Pendant in Sterling Silver?
Need help with this Disney Treasures Alice in Wonderland London Blue Topaz and 0.085 CT. T.W. Diamond Dress Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Topaz |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Irradiated |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |