Disney Treasures Hocus Pocus Amethyst and 0.14 CT. T.W. Diamond Oval Frame Tree Pendant in Sterling Silver - 19” | Peoples Jewellers

Have a question about Disney Treasures Hocus Pocus Amethyst and 0.14 CT. T.W. Diamond Oval Frame Tree Pendant in Sterling Silver - 19”?
Need help with this Disney Treasures Hocus Pocus Amethyst and 0.14 CT. T.W. Diamond Oval Frame Tree Pendant in Sterling Silver - 19”?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.14 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0mm |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Heated |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 035 Gauge |
| Length | 19 in |
| Width | 13.97 mm |
| Height | 23.75 mm |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |