Disney Treasures The Lion King Smoky Quartz and 0.085 CT. T.W. Diamond Simba Symbol Ring in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Disney Treasures The Lion King Smoky Quartz and 0.085 CT. T.W. Diamond Simba Symbol Ring in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Disney Treasures The Lion King Smoky Quartz and 0.085 CT. T.W. Diamond Simba Symbol Ring in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Brown |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 8.0 x 6.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 11.5 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 11.50 mm |