
Have a question about EFFY™ Collection 7.5-8.0mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace, Strand Bracelet and Stud Earrings Set in 14K Gold?
Need help with this EFFY™ Collection 7.5-8.0mm Freshwater Cultured Pearl Strand Necklace, Strand Bracelet and Stud Earrings Set in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.5-8.0mm |
| Stone 2 Type | Pearl |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 7.5-8.0mm |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.5-8.0mm |
| Stone Setting | Other |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7 in |
| Bracelet Clasp Type | Claw |
| Bracelet Chain Type | Beaded Strand |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | ISY0F330J2 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Beaded Strand |