EFFY™ Collection Amethyst, Rhodolite Garnet and Diamond Accent Tilted Butterfly Pendant in 14K Rose Gold | Peoples Jewellers

Have a question about EFFY™ Collection Amethyst, Rhodolite Garnet and Diamond Accent Tilted Butterfly Pendant in 14K Rose Gold?
Need help with this EFFY™ Collection Amethyst, Rhodolite Garnet and Diamond Accent Tilted Butterfly Pendant in 14K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | Diamond Accent |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Mixed |
| Stone Size | 1.2 x 1.5 x 1.7 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Garnet |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Mixed |
| Stone 2 Size | 1.5 x 2.0 x 2.5 x 3.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 3 Diamond Color | H |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |