Enchanted Disney Aurora 4.5mm Morganite and 0.145 CT. T.W. Diamond Flower Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Enchanted Disney Aurora 4.5mm Morganite and 0.145 CT. T.W. Diamond Flower Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold?
Need help with this Enchanted Disney Aurora 4.5mm Morganite and 0.145 CT. T.W. Diamond Flower Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.145 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Morganite |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 4.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Rose |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 17 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 035 Gauge |
| Length | 17 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |