Enchanted Disney Snow White Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Filigree Heart Pendant in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Enchanted Disney Snow White Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Filigree Heart Pendant in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Enchanted Disney Snow White Garnet and 0.085 CT. T.W. Diamond Filigree Heart Pendant in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Garnet |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Heart |
| Stone Size | 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 035 Gauge |
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |