Enchanted Disney Villains Maleficent 0.45 CT. T.W. Black and White Diamond Ring in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about Enchanted Disney Villains Maleficent 0.45 CT. T.W. Black and White Diamond Ring in Sterling Silver?
Need help with this Enchanted Disney Villains Maleficent 0.45 CT. T.W. Black and White Diamond Ring in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.45 |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 2 Treatment | Heated |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Pavé |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Clarity | I2 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Plating Color | Black |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 9.21 mm |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 9.21 mm |
| Height | 9.21 mm |