Enchanted Disney Villains Maleficent Black Quartz and 0.18 CT. T.W. Diamond Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Enchanted Disney Villains Maleficent Black Quartz and 0.18 CT. T.W. Diamond Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold?
Need help with this Enchanted Disney Villains Maleficent Black Quartz and 0.18 CT. T.W. Diamond Pendant in Sterling Silver and 10K Rose Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.18 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Black |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Metal Plating Type | Rhodium |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Rose |
| Metal 2 Finish | Polished |
| Metal 2 Gold Karat | 10K |
| Plating Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Cable |