Faceted Onyx Bead Strand Necklace, Bracelet and Stud Earrings Set in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about Faceted Onyx Bead Strand Necklace, Bracelet and Stud Earrings Set in Sterling Silver?
Need help with this Faceted Onyx Bead Strand Necklace, Bracelet and Stud Earrings Set in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 8.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Heated |
| Stone Setting | Peg-Set |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Strand |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Fish-Hook |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Fashion Studs |
| Earring Back Type | Friction |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 7.5 in |
| Bracelet Clasp Type | Fish-Hook |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | DQSET-10737-ZC |