Jade and 0.29 CT. T.W. Diamond Cuff Bar Drop Earrings in 14K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Jade and 0.29 CT. T.W. Diamond Cuff Bar Drop Earrings in 14K Gold?
Need help with this Jade and 0.29 CT. T.W. Diamond Cuff Bar Drop Earrings in 14K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Jade |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 19.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Glue |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 28.26 mm |