Jade Chinese "Health" Station Adjustable Bracelet in 14K Gold - 9.0" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Jade Chinese "Health" Station Adjustable Bracelet in 14K Gold - 9.0"?
Need help with this Jade Chinese "Health" Station Adjustable Bracelet in 14K Gold - 9.0"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Jade |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 27.0 x 9.0 x 3.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Glue |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Bracelet Design | |
|---|---|
| Bracelet Style | Fashion |
| Bracelet Length | 9 |
| Bracelet Clasp Type | Bolo |
| Bracelet Chain Type | Wheat |
| Bracelet Width | 90 |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 9 in |
| Width | 90 mm |
| Height | 9.30 mm |
| Clasp Type | Bolo |
| Chain Type | Wheat |