Lab-Created Ruby Maple Leaf Outline Pendant in 10K White Gold | Peoples Jewellers
Select Your Stone: Ruby - Out of Stock

Have a question about Lab-Created Ruby Maple Leaf Outline Pendant in 10K White Gold?
Need help with this Lab-Created Ruby Maple Leaf Outline Pendant in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 0.8 x 1.0 x 1.5mm |
| Stone Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 006 Gauge |
| Length | 18 in |
| Height | 17.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |