Le Vian® Certified Passion Ruby™ and 0.06 CT. T.W. Nude Diamond™ Infinity Heart Pendant in 14K Strawberry Gold® | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Certified Passion Ruby™ and 0.06 CT. T.W. Nude Diamond™ Infinity Heart Pendant in 14K Strawberry Gold®?
Need help with this Le Vian® Certified Passion Ruby™ and 0.06 CT. T.W. Nude Diamond™ Infinity Heart Pendant in 14K Strawberry Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.06 |
| Certified Diamond | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.55mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Heart |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 12 mm |
| Height | 18.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |