Le Vian® Green Quartz and 0.115 CT. T.W. Vanilla Diamond® Scatter Shank Ring in 14K Honey Gold™ | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Green Quartz and 0.115 CT. T.W. Vanilla Diamond® Scatter Shank Ring in 14K Honey Gold™?
Need help with this Le Vian® Green Quartz and 0.115 CT. T.W. Vanilla Diamond® Scatter Shank Ring in 14K Honey Gold™?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.115 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Quartz |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Other |
| Stone Size | 14.0 x 7.0mm |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Maximum Ring Band Width | 15.0 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 15.00 mm |