Le Vian® Oval Blueberry Sapphire™ and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 14K Vanilla Gold™ | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Oval Blueberry Sapphire™ and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 14K Vanilla Gold™?
Need help with this Le Vian® Oval Blueberry Sapphire™ and 0.08 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 14K Vanilla Gold™?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.08 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 6.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | Champagne |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Brown |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 025 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |