Le Vian® Oval Deep Sea Blue Topaz™, Sky Blue Topaz, Blueberry Sapphire™ and Nude Diamond™ Pendant in 14K Vanilla Gold® | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Le Vian® Oval Deep Sea Blue Topaz™, Sky Blue Topaz, Blueberry Sapphire™ and Nude Diamond™ Pendant in 14K Vanilla Gold®?
Need help with this Le Vian® Oval Deep Sea Blue Topaz™, Sky Blue Topaz, Blueberry Sapphire™ and Nude Diamond™ Pendant in 14K Vanilla Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 4.0 x 3.0 x 5.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.3mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Champagne |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 20 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 20 in |
| Width | 19 mm |
| Height | 28.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |