Le Vian® Strawberry Pearls™ and 0.30 CT. T.W. Diamond Swirl Drop Earrings in 14K Strawberry Gold® | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Strawberry Pearls™ and 0.30 CT. T.W. Diamond Swirl Drop Earrings in 14K Strawberry Gold®?
Need help with this Le Vian® Strawberry Pearls™ and 0.30 CT. T.W. Diamond Swirl Drop Earrings in 14K Strawberry Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.30 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Pearl |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Brown |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Pearl Type | Cultured Freshwater |
| Pearl Size | 7.0mm |
| Stone Setting | Cup |
| Stone 2 Diamond Clarity | SI2 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Rose |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |