Le Vian® Waterfall Blueberry Sapphire™ and 0.37 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Vanilla Gold® | Peoples Jewellers

Have a question about Le Vian® Waterfall Blueberry Sapphire™ and 0.37 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Vanilla Gold®?
Need help with this Le Vian® Waterfall Blueberry Sapphire™ and 0.37 CT. T.W. Diamond Hoop Earrings in 14K Vanilla Gold®?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.37 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.4mm |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Blue |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.7mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | Champagne |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 3 Diamond Clarity | SI2 |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | Black |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6 mm |
| Height | 18.00 mm |