Marquise Swiss Blue Topaz Solitaire Necklace in 10K White Gold – 19" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Marquise Swiss Blue Topaz Solitaire Necklace in 10K White Gold – 19"?
Need help with this Marquise Swiss Blue Topaz Solitaire Necklace in 10K White Gold – 19"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Marquise |
| Stone Size | 10.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Solitaire |
| Necklace Length | 19 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 040 Gauge |
| Length | 19 in |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |