Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Hoop Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Hoop Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
Need help with this Onyx and Diamond Accent Edge Graduated Five Stone Hoop Earrings in Sterling Silver with 14K Gold Plate?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | diamond accent |
| Stone Type | Onyx |
| Stone Color | Black |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 2.0 x 3.0 x 3.5mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Dyed |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 14K Gold Plate |
| Metal Plating Type | Gold Plate |
| Rhodium | Yes |
| Plating Color | Yellow |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Omega |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 6.15 mm |
| Height | 16.59 mm |