Oval Blue Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Paper Clip Chain Toggle Necklace in Sterling Silver - 18" | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Oval Blue Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Paper Clip Chain Toggle Necklace in Sterling Silver - 18"?
Need help with this Oval Blue Lab-Created Sapphire and White Lab-Created Sapphire Paper Clip Chain Toggle Necklace in Sterling Silver - 18"?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 1.1mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 9.0 x 7.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Rhodium Color | White |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |
| Product Details | |
|---|---|
| Length | 18 in |
| Width | 9 mm |
| Height | 18.00 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cheval |