Oval Blue Sapphire and 0.04 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 10K White Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Oval Blue Sapphire and 0.04 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 10K White Gold?
Need help with this Oval Blue Sapphire and 0.04 CT. T.W. Diamond Frame Pendant in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.04 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Oval |
| Stone Size | 7.0 x 5.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Diamond |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Stone 2 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 2 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Chain Width | 1 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 030 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 9 mm |
| Height | 14.80 mm |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |