Pear-Shaped and Cushion-Cut Amethyst Toi et Moi Ring in 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Pear-Shaped and Cushion-Cut Amethyst Toi et Moi Ring in 10K Gold?
Need help with this Pear-Shaped and Cushion-Cut Amethyst Toi et Moi Ring in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Amethyst |
| Stone Color | Purple |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 10.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Amethyst |
| Stone 2 Color | Purple |
| Stone 2 Shape | Cushion |
| Stone 2 Size | 8.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Fashion |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Product Details | |
|---|---|
| Height | 10.50 mm |