Pear-Shaped Ruby, Pink Sapphire and 0.20 CT. T.W. Diamond Double Frame Split Shank Ring in 10K Gold | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026

Have a question about Pear-Shaped Ruby, Pink Sapphire and 0.20 CT. T.W. Diamond Double Frame Split Shank Ring in 10K Gold?
Need help with this Pear-Shaped Ruby, Pink Sapphire and 0.20 CT. T.W. Diamond Double Frame Split Shank Ring in 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.20 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Ruby |
| Stone Color | Red |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 6.0 x 4.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | Pink |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 1.25mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Diamond |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Setting Only | false |
| Stone 3 Diamond Clarity | I3 |
| Stone 3 Diamond Color | I |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | Yellow |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Ring Design | |
|---|---|
| Ring Style | Cocktail |
| Standard Ring Size | 7.0 |
| Ring Band Width | 23.0 mm |