Pear-Shaped Swiss Blue Topaz Solitaire with Rope-Textured Bail Pendant in Sterling Silver and 10K Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Pear-Shaped Swiss Blue Topaz Solitaire with Rope-Textured Bail Pendant in Sterling Silver and 10K Gold?
Need help with this Pear-Shaped Swiss Blue Topaz Solitaire with Rope-Textured Bail Pendant in Sterling Silver and 10K Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Topaz |
| Stone Color | Blue |
| Stone Shape | Pear |
| Stone Size | 10.0 x 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone Treatment | Irradiated |
| Stone Setting | Prong |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | Two-Tone |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Metal 2 Type | Gold |
| Metal 2 Color | Yellow |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Solitaire |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 040 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |