Peridot and White Lab-Created Sapphire Elongated Doorknocker Pendant and Drop Earrings Set in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about Peridot and White Lab-Created Sapphire Elongated Doorknocker Pendant and Drop Earrings Set in Sterling Silver?
Need help with this Peridot and White Lab-Created Sapphire Elongated Doorknocker Pendant and Drop Earrings Set in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Peridot |
| Stone Color | Green |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 7.0mm |
| Stone Class | Natural |
| Stone 2 Type | Peridot |
| Stone 2 Color | Green |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 5.0mm |
| Stone 2 Class | Natural |
| Stone 3 Type | Sapphire |
| Stone 3 Color | White |
| Stone 3 Shape | Round |
| Stone 3 Size | 0.8 x 1.0mm |
| Stone 3 Class | Created |
| Stone Setting | Prong |
| Setting Only | false |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Extender Length | null null |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Drop |
| Earring Back Type | Friction |
| Watch Design | |
|---|---|
| Model Number | BS764304 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 040 Gauge |
| Length | 18 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Box |