Sideways 0.29 CT. T.W. Marquise Multi-Diamond Cascading Hoop Earrings in 10K White Gold | Peoples Jewellers

Have a question about Sideways 0.29 CT. T.W. Marquise Multi-Diamond Cascading Hoop Earrings in 10K White Gold?
Need help with this Sideways 0.29 CT. T.W. Marquise Multi-Diamond Cascading Hoop Earrings in 10K White Gold?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.29 |
| Color | I |
| Clarity | I1-I2 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | 0.25 to Under 0.50 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Gold |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Gold Karat | 10K |
| Rhodium | Yes |
| Earring Design | |
|---|---|
| Earring Style | Hoop |
| Earring Back Type | Hinged |
| Product Details | |
|---|---|
| Width | 5 mm |
| Height | 2.3 mm |