White and Pink Lab-Created Sapphire Outer Edge Teardrop Outline Pendant in Sterling Silver | Peoples Jewellers

Have a question about White and Pink Lab-Created Sapphire Outer Edge Teardrop Outline Pendant in Sterling Silver?
Need help with this White and Pink Lab-Created Sapphire Outer Edge Teardrop Outline Pendant in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Stone Type | Sapphire |
| Stone Color | Pink |
| Stone Shape | Round |
| Stone Size | 1.75mm |
| Stone Class | Created |
| Stone 2 Type | Sapphire |
| Stone 2 Color | White |
| Stone 2 Shape | Round |
| Stone 2 Size | 2.0mm |
| Stone 2 Class | Created |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Fashion |
| Necklace Length | 18 |
| Necklace Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 033 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 16.01 mm |
| Height | 21.17 |
| Extender Length | 2 in |
| Clasp Type | Claw |
| Chain Type | Cable |