0.085 CT. T.W. Diamond Chinese "Mom" Open Oval Frame Necklace in Sterling Silver | Peoples Jewellers
Prices in effect through 5 April 2026
Select Your Metal: Sterling Silver

Have a question about 0.085 CT. T.W. Diamond Chinese "Mom" Open Oval Frame Necklace in Sterling Silver?
Need help with this 0.085 CT. T.W. Diamond Chinese "Mom" Open Oval Frame Necklace in Sterling Silver?
| Stone(s) | |
|---|---|
| Total Weight (CT. T.W.) | 0.085 |
| Color | J |
| Clarity | I3 |
| Lifetime Diamond Commitment | Yes |
| Stone Type | Diamond |
| Stone Color | White |
| Stone Shape | Round |
| Stone Carat Range | Under 0.25 |
| Stone Class | Natural |
| Stone Setting | Shared Prongs |
| Metal(s) | |
|---|---|
| Metal Type | Sterling Silver |
| Metal Color | White |
| Metal Finish | Polished |
| Rhodium | Yes |
| Necklace Design | |
|---|---|
| Necklace Style | Mother's/Family |
| Necklace Length | 18 in |
| Necklace Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |
| Chain Width | 0.7 |
| Product Details | |
|---|---|
| Gauge | 008 Gauge |
| Length | 18 in |
| Width | 25.5 mm |
| Height | 9.50 mm |
| Clasp Type | Spring-Ring |
| Chain Type | Rope |